Mesajlaşma uygulaması Whatsapp’a kripto para geliyor

Bloomberg, Facebook’un mesajlaşma uygulaması Whatsapp için bir kripto para geliştirdiğini öne sürdü. Kripto paranın sabit bir değere sahip olacağı belirtildi.

Bloomberg, Facebook’un mesajlaşma servisi Whatsapp‘ın kullanıcıları için bir kripto para oluşturduğunu bildirdi. Token, uygulama içinde yapılacak para transferleri için kullanılacak ve Hindistan’daki havale pazarına odaklanacak.

Bloomberg, konuyu bilen kaynaklara dayandırdığı haberinde Facebook’un değeri sabit bir kripto para geliştirdiğini belirtiyor. Kaynaklar, Facebook‘un hala sabit kripto paranın bağlı olacağı emanetteki varlıklar için bir strateji üzerine çalıştığı, bu nedenle kripto paranın yakında piyasaya sürülmeyeceğini de ifade ettiler.

Hint havale pazarı büyük önem taşıyor. Dünya Bankası’nın verilerine göre ülke 2017 yılında yurt dışı havalelerde yaklaşık 69 milyar dolar aldı, bu da ülkenin GSYH’sinin yüzde 2.8’ine denk geliyor.

Whatsapp, Hindistan’da 200 milyondan fazla kullanıcısı ile yaygın bir popülerliğe sahip.

Facebook’un kripto para konusundaki tavrı 2018’de önemli ölçüde değişime uğradı. Sosyal medya ağı Ocak ayında aldatıcı reklamları önlemek için kripto para reklamlarını tümden yasakladı.

Mayıs ayında Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger’ın yöneticisi David Marcus, Facebook’ta bir Blockchain araştırma ekibi oluşturduğunu duyurdu. O sırada Marcus, San Francisco merkezli kripto para borsası ve cüzdan servisi Coinbase’de de bir yönetim kurulu üyesiydi.

Facebook, Ocak ayında aldığı yasak kararını Haziran ayı sonunda kaldırdı, bununla birlikte ICO’ların tanıtımında yasağa devam etti.

Ağustos ayında Marcus çıkar çatışmasını gerekçe göstererek Coinbase’in yönetim kurulundan istifa etti. Marcus, “Blockchain’le ilgili Facebook’ta kurduğum yeni grup nedeniyle istifa etmemin uygun olduğuna kanaat getirdim.” dedi.

Bir Cevap Yazın