Wall Street'in blockchain teknolojisine ilgisi sürüyor

KRİPTO KURLAR DEVRİMSEL TEKNOLOJİK İMKANLARIN KAPISINI ARALIYOR

Son günlerde kripto kurlardan en çok bilineni Bitcoin de baş döndüren bir yükseliş trendi var bu da milyonluk yatırımları idare eden fon yöneticilerinden, birikimini en karlı şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşlara kadar herkesin ilgisini çekiyor. Pek çok teknoloji meraklısı ve yatırımcı yeni olmasa da Türkiye açısından pek bilinmeyen bu teknolojinin hangi devrimsel sonuçları doğuracağını ön görebilmek ve buna yönelik bir pozisyon alabilmek için araştırmalar yapıyorlar.

Daha kapsamlı bir anlayış kazanabilmek ve sunacağı fırsatların neler olabileceğini fark edebilmek için kripto kurların klasik para birimleri ve banka aracılığı ile yapılan işlemlerden ayrıştığı noktaları özetlemeye çalışacağız.

  • Geri Dönüşü Olmayan İşlemler: Kripto kurlar üzerinde yapılan bir işlem onaylandıktan sonra asla geri döndürülemez. Hiç kimse tarafından ve hiç kimse hiç kimse demektir. Siz, bankanız, ABD Başkanı, Satoshi (Bitcoin Mucidi) veya madenciler hiç kimse tarafından gerçekleşen bir işlem geri döndürülemez. Eğer gönderdiyseniz, göndermişsinizdir. Bir dolandırıcıya fonlarınızı gönderdiyseniz hiç kimse size yardımcı olamaz. Ya da bir bilgisayar korsanı bilgisayarınızdan fonlarınızı çaldıysa yapacak bir şey yoktur. Burada bir güvenlik ağı bulunmamaktadır.
  • Anonim Yapılabilen İşlemler: Ne işlemler, ne de hesaplar gerçek dünyadaki kimliklere bağlı değildir. Bitcoinleri 30 karakterlik bir zincir olarak görülen sözde adreslerinize alırsınız. Hesap hareketleri analiz edilebilmesine rağmen bu adreslerin gerçek kimliklerle ilişkilendirilmesi mümkün değildir.
  • Hızlı ve Uluslararası: Ağ üzerinde işlemler anlık olarak hesaplarda yayılır ve dakikalar içerisinde onaylanır. Uluslararası bir bilgisayar ağı olduğundan yerinizin neresi olduğunun hiçbir önemi yoktur. Komşunuza veya dünyanın öbür ucundaki birisine kripto para göndermiş olmanız fark etmez.
  • Tamamen Güvenli: Kripto kurlar genele açık bir anahtar kriptografi sistemi ile kilitlenmiş durumdadır. Yalnızca özel anahtarın sahibi bu kripto parayı gönderebilir. Bu şemanın kırılmasını güçlü kriptografi yapısı ve devasa sayıların sihri imkansız hale getirir. Bir Bitcoin adresi Fort Knox’tan daha güvenlidir. (Fort Knox: Amerikanın 4600 ton altınının saklandığı üst düzey güvenlikli askeri bölgesi)
  • İzin İstemeksizin İşlem Yapılabilmektedir: Kripto paraları kullanabilmek için hiç kimseden izin almanıza gerek yoktur. Bu herkesin ücretsiz şekilde indirebileceği bir yazılımdır. Bunu yükledikten sonra Bitcoin veya diğer kripto paralardan alıp gönderebilirsiniz. Kimse sizi engelleyemez. Burada hiçbir kapı bekçisi bulunmamaktadır. Devletler, bankalar, yazılımcılar hiç kimse istediğiniz işlemleri yapmanıza engel olamazlar.

 

Bir Cevap Yazın