Sahte Bitmain şirketinden 300 milyon dolarlık “kripto para” vurgunu

Çin’de yatırımcılara sahte kripto para madenciliği ekipmanları satarak binlerce insanı dolandıran ve 300 milyon dolarlık vurgun yapan çete yakayı ele verdi. Çetenin olaya inandırıcılık katmak için sahte Bitmain şirketi bile kurduğu ortaya çıktı.

 

8BTC’de yer alan habere göre, Çin polisi, shitcoin (değersiz kripto para) madencilik cihazları satarak binlerce insanı dolandıran ve böylece 2 milyar yuan (300 milyon dolar) gelir elde eden kripto para madenciliğidolandırıcılarını yakaladı.

Kendini Blockchain şirketi olarak tanıtan Lianxin Tech’in 4 ay içinde olaydan habersiz yatırımcılara 300 milyon dolarlık 300 binden fazla madencilik ekipmanı sattığı belirtiliyor.

Bu dolandırıcılık projesinin sahipleri, sözde şirketlerinin madencilik ekipmanlarının 10 yıl önceki Bitcoin madenciliği ekipmanları gibi kârlı olduğunu ve 2 kripto paranın madenciliğini yapabileceğini iddia etmişler. Bu paralardan biri kendi şirketlerinin token’ı olan CAI iken diğeri de tanınmış kripto para Filecoin.

Bu dolandırıcılık projesinin reklamının nasıl yapıldığına gelince, proje sahipleri 5,800 yuana (850 dolar) sattıkları ve bir günde ortalama 47 CAI üreten madencilik cihazlarıyla yatırımcılara 2 ay içinde verdikleri parayı çıkaracaklarını ve sonra da kâr etmeye başlayacaklarını söylemişler. O sıralarda CAI token’ın AT adlı kripto para borsasında 0.5 yuandan 1.4 yuana ve ardından 2 yuana yükseldiğini gören çok sayıda yatırımcı da bu cihazlardan yüzlerce satın almış.

Borsa da şirket tarafından yönetiliyordu

Bir yatırımcının 100 madencilik cihazına sahip olduğunu varsayılırsa, ve eğer ürettiği CAI token 1.4 yuandan satılırsa bir ayda 294 bin yuan (43 bin dolar) kazanabileceği düşünülebilir. Bununla beraber buradaki sorun şu ki bu cihazları alanlar AT adlı borsanın yine aynı şirket tarafından yönetildiğini ve token’ın fiyatının kolayca manipüle edilebileceğini bilmiyorlardı.

Projeyi daha ikna edici bir hale getirmek için şirketin CEO’su Shenzhen Bitmain Tech Company adlı bir şirket bile kurmuş. Halbuki şirketin Bitmain‘le uzaktan yakından alakası bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın