BİTCOİN Vadeli İşlemlerinin Açıklaması

Son günlerdeki kripto para piyasalarının en heyecan verici haberlerinden bir tanesi. BİTCOİN vadeli işlemlerinin CBOE ve CME de başlaması. Vadeli işlem nedir, nasıl çalışır, BİTCOİN vadelileri işlem görmeye başladıktan sonra ne gibi gelişmeler olacak? Bu konular hakkında bir yazı yazmak istedim, umarım faydalı olur.

Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli işlemler belirli bir tarihte belirlenen fiyattan bir varlığı satın alma veya satmak üzere sözleşme yapmaktır.

Bir kere vadeli işlem sözleşmesi yapıldığında, tüm taraflar kontrat tarihindeki piyasa değeri ne olursa olsun anlaşmadaki fiyattan alım veya satım yapmak zorundadırlar.

Hedef temel olarak karı arttırmak değildir (en azından çıkış noktası bu değildir). Bu varlıkların ticarete uygun şekilde alınıp satılırken fiyat değişikliklerinden ortaya çıkan risklerden korunmayı sağlayan bir risk yönetim aracıdır.

Vadeliler ayrıca yatırımlardaki –özellikle fiyatlarında oynaklık bulunan varlıkların- fiyat dalgalanmalarını dengelemek için portföylerin yönetilmesinde de kullanılmaktadır.

Bu vadeli sözleşmeler devredilebilen ve ticareti yapılabilen türev piyasa ürünleridir.

Vadeliler Nasıl Çalışır?

Kısa ve uzun vadeli olmak üzere iki pozisyon vardır. Uzun vade pozisyon alan bir yatırımcı bir varlığı belirlenen fiyattan sözleşme süresi bitişinde satın almayı taahhüt etmektedir. Kısa vade pozisyonda ise bir varlığı belirlenen tarihte belirli bir fiyattan satacağına dair sözleşme yapmıştır.

Bir hava yolu şirketinin akaryakıt fiyatlarının artmasından korunmak için şimdiden vadeli bir satın alma yapması örnek olarak verilebilir. Havayolu firması jet yakıtının bu günkü galon fiyatının 2 $ üzerinden 3 aylık vadeli 1000 galon alım sözleşmesi yapıyor. 3 ayın sonunda piyasa fiyatı galon başına 3 $ olduğunda bu işlemden firma 1000 $ kar etmiş oluyor. Ya da farklı bir ifadeyle bu zarardan kaçınmış oluyor.

Bu uygulama tedarikçiler için de son derece yararlıdır. Yakıt fiyatlarının belirli bir seviyede sürdürülebilir olmasını sağlar. Beklenmeyen şekilde fiyatların düşmesinden tedarikçiler vadeli işlemler sayesinde etkilenmez. İki taraf için de bu işlem yakıt fiyatlarındaki dalgalanmadan korunma sağlar.

Vadeli işlem sözleşmesi yapılan malın piyasada fiyatının yükselmesi bu kontratların da değerlenmesine neden olur. Böylece sözleşme sahipleri ellerindeki kontratları oluşturulan borsada satışa sunabilirler.

BİTCOİN Vadelileri Nedir?

Vadeli sözleşmeler yalnızca fiziki varlıklar için değildir. Aynı zamanda finansal varlıkların da bu yöntemle ticareti yapılmaktadır.

BİTCOİN vadelilerinde sözleşmeler BİTCOİN fiyatına dayanmaktadır. Spekülatörler BİTCOİN fiyatı üzerinden gelecekteki hareketlerin ne olacağı konusunda adeta kumar oynarlar.

Yatırımcıların hali hazırda BİTCOİN sahibi olmasına gerek olmaksızın fiyatı speküle etmelerine imkan sağlanmaktadır. Düzenlemelerden azade durumda olan BİTCOİN piyasası için vadeli işlemler bir düzenleme fırsatıdır. Endüstride merkezi otorite ve aracılar olmamasından ortaya çıkan risklerden kaçınanlar için iyi haber.

Diğer taraftan BİTCOİN ticaretinin yasaklandığı yerlerde, fiyatlar üzerinde spekülasyon yapma ve bundan gelir elde etme imkanı ortaya çıkartmıştır.

Nasıl Çalışır?

BİTCOİN vadeli sözleşmelerinin çalışma mantığı diğer geleneksel vadeli finansal varlıklarla aynıdır. BİTCOİN fiyatının düşme veya yükselme beklentilerine göre yatırımcılar kısa veya uzun vadeli pozisyon alırlar. Elde ettikleri sözleşmeleri de borsada ayrıca değerlendirebilirler.

BİTCOİN Vadeli Sözleşmeleri Fiyatlara Nasıl Yansır?

Kısa vadede, fiyatları yukarı yönlü itecektir. BİTCOİN vadeli sözleşmeleri Chicago Board Options Exchange (CBOE) üzerinden işlem görmeye başladığı ilk gün fiyat yaklaşık %10 artarak 16.936 $ seviyesine geldi. Dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası olan CME de işlem görmeye başladıktan hemen sonra 20.000 $ bariyerini aştı.

Uzun vadede kesin etkiyi öngörmek oldukça zor olsa da fiyatı yükseltmeye devam edecek etkide olduğu pek çok uzman tarafından dile getirilmektedir.

Devam yazımızda da;

  • Fiyatlar Artmaya Devam Edecek mi?
  • Vadeli İşlemlerin Bütün Blok Zinciri Endüstrisine Etkisi Ne Olacak?
  • BİTCOİN Vadeli Sözleşmelerin Ticaretini Nerede Yapabilirsiniz?

Başlıklarını ele alacağız.

Yazar : Ahmet Tuğrul ÖZEK

Bir Cevap Yazın