Bir mail ile başlayan hikâye zincirin en başı olarak görünen Bitcoin için zorlu bir yıl oldu. Bol inişli çıkışlı yılın sonunda ayakta kalmayı başardı.

Fiyatı konusunda yıl boyunca çok fazla tahmin yapıldı. Kiminin görüşü neredeyse iki katı üç katı olacak dedi, kimi yerle bir olacak tamamen hayal dedi. Kim kazandı dersiniz?

 

Öncelikle tahminleri hatırlayalım;

Pantera Capital: 2018’in sonuna kadar 20 bin dolar

Yukarıdaki tarih – fiyat tahmininde bulunan yatırım firması Pantera Capital CEO’su, firmanın Nisan ayı haber bülteni abonelerine şöyle seslendi: “Zamanlamadan neredeyse hiç bu kadar emin olmamıştım.”

 Fundstrat Global Advisors: 2018’in sonuna kadar 25 bin dolar

Fundstrat’in kurucu ortağı artık hepimizin tanıdığı bir isim. Sözünü ettiğimiz kişi BTC için olumlu tahminleriyle ün yapmış Tom Lee’den başkası değil. Lee biz 2019’u görmeden fiyatın 25 bini göreceğinden emin. Aynı zamanda 2022’ye kadar BTC’nin 125 bin doları göreceğini düşünüyor.

 Max Keiser: Nisan 2018’de 28 Bin Dolar ‘İşlemde’

Russia Today’de Keiser Report programını sunan Max Keiser tam bir Bitcoin tutkunu olarak biliniyor. Keiser Aralık 2017’deki tüm zamanlar rekoru 20 bin dolara 8 bin dolar daha ekliyor ve “28 bin doların şimdiden işlem görmeye başladığını” belirtiyor.

Alistair Milne: 35 bin dolar

Seri yatırımcı Alistair Milne geçtiğimiz günlerde twitter’dan fiyat tahminlerini özet geçti ve kendi fikrini yineledi: Daha az optimistik piyasa koşullarında bile 35 bin doları, blok ödüllerinin %50 azalacağı 2020 yılında görmemiz ihtimal dahilinde.

 Anthony Pompliano: 2018’in sonuna kadar 50 bin dolar

Full Tilt analisti Anthony Pompliano BTC fiyatının 7000 doların altında seyrettiği Şubat ayında ana akım medya önünde konuştu. Pompliano yıl sonuna kadar fiyatın 50 bin dolar bandına tırmanacağını aktardı.

John Pfeffer: 2018’in sonuna kadar 75 bin dolar

Londralı yatırımcı Ocak ayında hazırladığı raporda Bitcoin fiyat senaryolarını inceledi. Pfeffer raporda 75 bin dolarlık fiyatın bu yıl için son derece gerçekçi olduğunu kaydetti.

Kay Van-Petersen: Aralık 2018’e kadar 100 bin dolar

Bitcoin boğası olarak bilinen Kay Van-Petersen yıllardır son derece başarılı tahminler yapıyor.

Sizi bir anlığına kara Ocak ayına götürelim. Fiyat 20 bin dolarlık zirveden 6000 dolara bayır aşağı yuvarlanmaya başlamıştı. Saxo Bank analisti o dönem gelebilecek tüm tepkilere göğüs gerdi ve fiyatın 100 bin dolar olacağına işaret etti.

Tim Draper ve Brian Kelly: 2022’ye kadar 250 bin dolar

Listenin ilk 3 sırasında birbirinden önemli üç isim bulunuyor. 3. ve 2. sıradaki Draper ve Kelly’nin görüşleri aynı. Draper kendi üniversitesinde yaptığı konuşmada, BTC’nin önümüzdeki 4 yıl içinde 250 bin doları göreceği tahmininde bulunmuştu. CNBC sunucusu Brian Kelly Tim Draper’a arka çıktı.

Draper aynı etkinlikteki konuşmasının devamında “Buna inanın, bu sürece girdik” demişti.

 John McAfee: Aralık 2020’ye kadar 1 milyon dolar, olmazsa…

2017 yılında McAfee, ortaya erkekliğini koyduğu meydan okumada BTC’nin 2020’ye kadar 1 milyon dolara çıkacağını öngörmüştü.

 

Çeşitli tahminleri gördük reel olan kısmını da sizler için derledim.

 

Asıl olan fiyata elbet bir gün ulaşacak, çok büyük iniş çıkışlarla piyasaya göre şekillenecek elbette. Önemli olan para fikrini değiştirmiş olması. Arkasında Blockchain gibi devasa bir sitem var. Dünya bu düzene bugün olmazsa yarın geçiş yapacak. Önemli olan sistemi şimdiden düzenli kurmak, piyasa yapmak yerine bizim ne işimize yarayacak, neleri eksiltecek neleri güzelleştirecek ve neler katacak diye sormalıyız kendimize.

Kredi kartı ilk çıktığı zamanları hatırlayın!

Çok eskilere gitmek istemedim bu yazımda, sistemi takip eden veya merak salan arkadaşlarda biliyor para nasıl bulundu nasıl kullanıldı diye. Bizim çağımız da yeni bir şey keşfedildi ve geliştiriliyor. Kabullenmesi kolay olmayacak elbet, bankalar yavaş yavaş deniyorlar bir şeyler.  Ülkemizde en aktifi Akbank, diğer bankaların da korkusuzca bu teknolojiye yatırım yapması gerekli.

Blockchain teknolojisi ve kripto paralara borsa gibi yatırım aracı olarak bakmamak lazım. Dünya ekonomisine katkısı, özgürlüğü, hızı, merkez bankasına ihtiyacı olmaması, onay ve izin mekanizmasına bağlı olmamasına odaklanmalıyız.

Bir sonraki sene kaç oldu, ne olacak değil de nerde kullanılacak, nasıl kullanılacak yarışları olması ümidi ile.

Bir Cevap Yazın